Гурток "Природа рідного краю" керівник Куча Т.А.
Ми пізнаємо цінність води лише коли колодязь пересихає. (Бенджамін Франклін)
Джерельна вода – чиста, свіжа, завжди прохолодна. А її смак просто неможливо описати словами, потрібно пробувати особисто.
Джерельна вода розташовується глибоко під землею. Як мінімум глибина залягання водоносних шарів становить 10-20 м. Але зазвичай – ще більше. Саме цим і обумовлюється чистота джерельної води. По-перше, всі забруднення знаходяться на поверхні землі. На велику глибину, де залягають водоносні шари, вони якщо і потрапляють, то в невеликій кількості. По-друге, джерельна вода проходить природний процес фільтрації. В даному випадку своєрідним "фільтром" служать множинні гравійні і піщані шари.
Плюсів у джерельної води багато: збалансований хіміко-фізичний склад; великий вміст кисню; відсутність хвороботворних бактерій (вони не розмножуються в ній, так як її температура дуже низька – не більше 6°C); відсутність шкідливих домішок (її не обробляють хлором і озоном). У зв'язку з цим джерельну воду часто називають «живою». Вона дійсно "заряджає" людину додатковою енергією, чого не дає водопровідна вода. Також її немає сенсу кип'ятити – ніяких бактерій тут немає, а тому вона відразу придатна для пиття.
З давніх-давен на просторах України існували джерела-криниці, які відігравали важливу роль в житті людства. Біля них зупинялись мандрівники й тамували спрагу кришталевою водою, відпочивали в їх прохолоді. Багато з джерел мають свою дивовижну історію, яка зберігається у пам’яті народу. А ще досить часто з маленьких дзвінких джерел беруть витоки великі річки, стрімкі потічки; інколи вони є і основною артерією екосистеми та служать для наповнення водою ставків. Саме від чистоти і повноти річок залежить якість життя і здоров’я людей, ведення ними сільського господарства, тваринництва. Тому особливо актуально та гостро впродовж останніх спекотних років в нашій країні постає питання раціонального водокористування, що передбачає виконання спеціальних заходів з відродження і охорони водних джерел. Значення такої роботи важко переоцінити. Адже проблема питної води для країни надзвичайно важлива. І не останню роль у цьому відіграють водні джерела, з відновленням яких покращується і якість води в річках, і їх наповненість.
Природний вихід підземних вод на поверхню – це і є джерело. Джерело, свого роду показник екологічного стану того місця, в якому воно знаходяться, має величезне значення для підтримання водного балансу інших поверхневих джерел.
Деякі з джерел представляють собою унікальну природну цінність, до того ж при виникненні надзвичайної ситуації є часто єдиним джерелом питної води.
Джерельна вода доходить до нас у своїй первозданній природній формі, володіє цілющими властивостями. Така вода - жива, вона дарує нам чисту енергію самої природи і тому треба берегти і відновлювати природні джерела.
Витік кожної річки чи струмка починається саме з природного джерела – зародка водної артерії. За рахунок цих витоків поповнюються водою наші річки, ставки та озера.
Упорядковане джерело символізує нашу історію, обряди та народні звичаї, а також є хорошим місцем відпочинку.
Не можна недооцінювати духовного значення криниць, бо вони є джерелом об’єднання людських душ, оберігом зв’язку між поколіннями, невмирущим джерелом нашої пам’яті роду людського. Адже копалися криниці, відновлювалися джерела, врешті, будувалися дамби і гідроспоруди нашими дідами і батьками, а підтримуємо їх, п’ємо з них воду ми, їхні діти, онуки та правнуки.
Саме тому ми зараз повинні звернути увагу на стан джерел навколо наших населених пунктів.
Велику тривогу викликає сьогодні зникнення джерел, струмків, малих річок, забруднення водойм. Висихання малих річок, струмків і джерел невідворотно призведе до деградації великих річок, а забруднення водойм – до підвищення рівня захворювання людей. Вода, що надходить з навколишньої території до малої річки, не встигає самоочиститись на своєму шляху до гирла. Проблема малих річок настільки актуальна і складна, що навіть на початку ХХІ століття ми не знаємо назви усіх малих річок, не говорячи вже про їх екологічний стан, охорону та раціональне використання.
Роботу з упорядкування джерела слід розпочати з :
- прибирання сміття;
- насадження деревно-чагарникової рослинності для закріплення схилів.
- пропаганди серед місцевого населення необхідності охорони водних об’єктів.
- співпраці з органами місцевого самоврядування та громадськими екологічними організаціями.
Під час вимушеного відпочинку, пропоную вам через своїх рідних, знайомих старшого покоління – дізнатись про питні джерела на території нашої сільської ради та підготувати проєкти з їх відновлення.
Бажаю успіхів.