Куча Віра 5 клас Єлизаветівський ЗЗСО
Характеристика різних сортів петрушки листової та коренеплідної в умовах степової зони Донецької області.
Т.А.Куча керівник гуртків Мар’їнська райСЮН
Куча Віра 5 клас Єлизаветівський ЗЗСО
У зв’язку з поширенням селекційної роботи з петрушкою, з’явилась необхідність вивчення різних її сортів в умовах степової зони Донецької області. Проведено вивчення 4 сортів петрушки листової та 3 сортів коренеплідної. Досліди проводили в умовах дослідної ділянки Мар’їнської районної станції юних натуралістів. При цьому вивчались – строки проходження основних фенофаз розвитку рослин , їх біометричні показники та врожайність зеленої маси та коренеплодів.
Одним з найважливіших показників петрушки, особливо листової, є строки формування листя. Початок формування листя у сортів петрушки проходив майже в одні строки – на 32 добу у сорту Белла Донна, 33 – у сорту Фестиваль та на 34 – у стандарту сорту Карнавал. Проте у сортів петрушки коренеплідної різниця в строках початку формування листя дуже значна. Якщо у стандартного сорту Берлінія він почався на 36 добу, то у сорту Богатир на 5 діб пізніше, а у сорту Цукрова, навпаки на 9 діб раніше. Сформовані для першого зрізу листя у сортів петрушки листової Белла Донна та Фестиваль в порівнянні зі стандартом з’явились на 10 діб пізніше, а у сортів петрушки коренеплідної пізніше за стандарт (сорт Берлінія) на 3 доби у сорту Цукрова та 11 діб пізніше у сорту Богатир. Суттєва різниця спостерігалась у сортів петрушки листової в строках початку відростання рослин після першого зрізу – на 10 діб в порівнянні зі стандартом. А у сортів петрушки кореневої Берлінія та Цукрова початок відростання проходив майже в одні й ті ж строки, відповідно на 59 та 61 добу. Проте початок відростання рослин після першого зрізу у сорту Богатир був на 11 та 9 діб пізніше відповідно двох інших сортів. Строки другого зрізу у сортів петрушки листової також суттєво відрізнялись. Якщо у сорту Карнавал він почався на 77 добу, то у сортів Белла Донна та Фестиваль пізніше на 11 та 10 діб. У сортів петрушки коренеплідної Берлінія та Цукрова строки початку другого зрізу в порівнянні з сортом Богатир не суттєві і становлять лише 3 доби.Таким чином, слід вважати, що сорти Карнавал та Берлінія можуть бути використані для отримання ранньої листової продукції петрушки.
Було також проведено вивчення основних біометричних показників у петрушки листової та коренеплідної і встановлено коефіцієнт їх варіювання.
Сорти як листової, так і коренеплідної петрушки суттєво відрізнялись за показниками висоти рослин. Так, сорти Белла Донна та Фестиваль значно поступаються за цим показником стандарту – сорту Карнавал, відповідно на 7,60 та 4,90 см. У цих сортів також спостерігається більше варіювання ознак висоти рослин. Якщо у стандарту коефіцієнт варіювання становить 11,49%, о у сорту Белла Донна він більший на 19,11%, а у сорту Фестиваль на 12,51%.
Рослини у сортів петрушки коренеплідної відрізняються на значно меншому рівні. Так, різниця у сорту Цукрова в порівнянні зі стандартом становить 2,30 см., а у сорту Богатир - 3,50см. Найнижчий коефіцієнт варіювання висоти рослин петрушки коренеплідної у сорту Берлінія – 16,90%, у сортів Цукрова та Богатир за висотою рослин є більш не вирівняні, про що свідчить коефіцієнт варіювання, який на 2,70% вищий.
Варто відзначити той факт, що рослини сортів петрушки коренеплідної не відрізнялись як за загальною довжиною черешка, так і показника коефіцієнту варіювання цієї ознаки. Але цього не можна сказати про рослини сортів петрушки листової; якщо у стандарту – сорту Карнавал довжина черешка у листя становить 13,20 см., то у сортів Белла Донна та Фестиваль він значно нижчий і різниця становить 6,90 та 6,10 см. відповідно. У сортів петрушки листової Белла Донна та Фестиваль в порівнянні зі стандартом також вище коефіцієнт варіювання цієї ознаки і становить відповідно 31,74 та 27,02%.
Було проведено вивчення листової продуктивності у сортів цієї групи. Результати приведені в таблиці 1.
Таблиця 1
Врожай зеленої маси у сортів петрушки листової
Сорт Врожай , кг з 1м2 +/- до st
кг %
Карнавал st 5,366 - -
Белла Донна 2,116 -3,250 -60,54
Фестиваль 3,892 -1,474 -27,47
НІР 05 1,223 6,79
Як свідчать результати, наведені в таблиці 1 , сорти Белла Донна та Фестиваль суттєво поступаються стандарту – сорту Карнавал за показниками врожаю зеленої маси. Так, у сорту Белла Донна він на 3,250 кг, а у сорту Фестиваль – на 1,474 кг менший.
Таблиця 2
Врожай коренеплодів різних сортів петрушки коренеплідної , кг/м2
Сорт Врожай коренеплодів , кг з 1м2 +/- до st
кг %
Берлінія st 1,152 - -
Цукрова 1,320 +0,168 +14,5
Богатир 0,672 -0,480 -41,67
НІР 05 0,396 8,29
Згідно з результатами, наведеними в таблиці 2, сорт петрушки коренеплідної Цукрова мав у порівнянні зі стандартом – сортом Берлнія – вищий на 0,168 кг/м2 врожай коренеплодів, тоді як сорт Богатир, навпаки, значно поступався за врожаєм коренеплодів стандарту і ця різниця становить 41,67%, або 0,480 кг. Цей факт можливо пояснити суттєвими розбіжностями в показниках сортів елементів продуктивності коренеплодів.
На підставі отриманих результатів слід вважати, що в зоні нестійкого зволоження Мар’їнського району для отримання високого врожаю листяної маси доцільно вирощувати сорт петрушки Карнавал, а для отримання високого врожаю коренеплодів сорт Цукрова.